Montáž elektromechanických samozamykacích zámků na staré ocelové dveře
Přidáno 2. 6. 2020 20:35:00 Počet shlédnutí 2790
Je možná montáž elektromechanických samozamykacích zámků do starých ocelových jeklových dveří vyplněných drátosklem a hliníkovým plechem, navíc propojení se systémem domovních telefonů ? Velká výzva s překvapivým koncem. Přečtěte si, jak se nám na této náročné montáži dařilo.
Popis zakázky
Zakázka na 4 vchodovém bytovém domě v Praze spočívala v modernizaci starých jeklových ocelových dveří vyplněných drátosklem hliníkovým krycím plechem. Zákazník požadoval osazení dveří samozamyakcími elektromechanickými zámky ABLOY EL560 v kombinaci s bezepčnostním kování FAB. V těchto případech obvykle zákazníkovi doporučíme, aby si raději opatřil nové hliníkové dveře. Doposud u všech instalací souhlasil po vysvětlení zákazník s výměnou dveří, které budou konstrukčně připraveny na samoszamykací zámky a moderní technologie. V tomto případě byl požadavek na zachování původních dveřních křídel.
Vzhled původních dveří odpovídal jejich stáří a technickému stavu
Po důkladném zvážení a měření jsme souhlasili s okováním původních ocelových dveřních křídel.
Postup montáže
1. Odstrojení původního kování, zámku, mříže, bezpečnosntího kování a plechu
Prvním krokem bylo odstrojení dveří jak nejvíce je možné. Tedy demontáž původního bezpečnostního kování Rostex, zadlabacího zámku Fab. Demontáž bočních mřížových výplní a hliníkových plechů.
2. Beznaděj
Po demontáži původního kování a krycích plechů jsme konečně spatřili výzvu v "plné kráse". Jak je vidět z obrázků níže, výroce dveří nepoužil vkládanou kapsu zámku, ale svařil 2 kusy jeklu k sobě a středy rozřízl. Tím jednak vznikla dutina pro vložení zadlabacího zámku, a také pravá noční můra pro řemeslníka, který má kolmo do vzniklých přepážek vytvořit dlab pro vetší zámek než původní.
Přiznávám, že po odhalení vnitřku dveří jsme chtěli co nejdříve prchnout a zakázku odmítnout.
3. Řezání, frézování, broušení a vrtání. Vytvoření dlabu pro zámek a montážní otvory pro bezpečnostní kování
Velké výzvy máme přece jen raději než útěk od nedokončené práce. Proto jsme se se co nejříve vrhli do rozměření kapsy samozamykacího zámku a otvorů pro bezpečnostní kování Fab. Pravá noční můra začínala mít zřetelnější obrysy: Nejen, že kapsa zámku měla v polovině přepážku po celé délce zámku, ale konce jeklů tvořili kolmou 40 mm širokou přepážku, kterou bylo nutné kompletně odfrézovat v místě montážních otvorů pro bezpečnostní kování. Materiál byl 3mm silný jekl, což znamená, že pro montáž bezpečnostního kování bylo nutné na celé zakázce odfrézovat necelých 60 mm3 masivní ocele uvnitř dutiny dveří, o dlabu pro zámek ani nemluvě :-)
O 3,5 hodiny frézování na každých dveřích později se přeci jen podařilo vytvořit motážní otvory. Výsledek stál za vynaloženou námahu, neboť celková tuhost bude ve výsledku nepřekonatelná ve srovnání s hlinkovými, nebo plastovými dveřmi.
4. Kompletace, montáž protiplechu, montáž bezpečnostního kování, montáž zámku, montáž kabelové průchodky
Vzhledem k neobvykle velkému množství času, který jsme strávili na této zakázce, by byla postupně získaná náklonnost ke starým ocelovým korozí pokrytým dveřím psycholigicky obhajitelná. Nicméně mohu říci, že čím více jsme s nově okovanými dveřmi manipulovali a zkoušeli funkčnost, tím více se nám výsledek zamlouval. Chování zámku a dveří po seřízení bylo mnohem jistější než tomu bývá u moderních dveří. Možná by pro mnohé výrobce stál za úvahu krok zpět od lehčených konstrukcí z hliníku a plasu směřem k silnostěnné oceli.
Prohlédněte si jak to dopadlo a zejména jak tichého a ladného chodu lze na těcho dveřích dosáhnout po seřízení. Neuvěřitelné !
5. Propojení se systémem domovního telefonu pro vzdálené otevření dveří
Nyní bude možné otevrat dveře z bytu
A ještě pár videí. Tyto dveře už nikoho v noci neprobudí !
Nový komentář